Το σχολείο μας ιδρύθηκε τη δεκαετία του 1950 (!), ως "Κατωτέρα Τεχνική Σχολή" (για αποφοίτους Δημοτικού).

Τη δεκαετία του 1960 προστέθηκε η "Σχολή Εργοδηγών" (για αποφοίτους Γυμνασίου).

Το 1977 μετατράπηκε σε ΚΕΤΕ, το οποίο περιελάμβανε:

• Τεχνικό Λύκειο με τριετή φοίτηση.
  • Επαγγελματικό Λύκειο με τριετή φοίτηση.
  • Τεχνική Σχολή (Νέου Τύπου) με διετή φοίτηση.

Το 1986 δημιουργήθηκε το 1ο ΤΕΛ Νέας Σμύρνης και η 1η ΤΕΣ Νέας Σμύρνης

Το 1992 το 1ο ΤΕΛ διαχωρίστηκε σε 1ο & 2ο ΤΕΛ Νέας Σμύρνης.

Το 1998, από τα παραπάνω σχολεία προέκυψαν:

• Το 1ο ΤΕΕ Νέας Σμύρνης.
  • Το 2ο ΤΕΕ Νέας Σμύρνης.
  • Το 3ο ΤΕΕ Νέας Σμύρνης.
  • Το 7ο Ενιαίο Λύκειο Νέας Σμύρνης.

Τα τρία ΤΕΕ που απέμειναν μετά την κατάργηση του 7ου Ε.Λ. (το 1999), συστεγάζονταν στο κτίριο της οδού Αγ Φωτεινής 2Α μέχρι τον Ιούνιο του 2005, λειτουργώντας σε διαφορετικά ωράρια (πρωινό - απογευματινό - εναλλασσόμενο).

Μετά τη μεταστέγαση των σχολείων στο νέο σχολικό κτίριο στην οδό Κύπρου 22-25 και Μηδείας 2Α, που έγινε τον Ιούνιο του 2005, το 1ο ΤΕΕ Νέας Σμύρνης λειτουργεί σε πρωινό ωράριο.

Το Σεπτέμβριο του 2006, το 1ο ΤΕΕ Νέας Σμύρνης μετατράπηκε σε 1ο ΕΠΑ.Λ. Νέας Σμύρνης λειτουργεί καθημερινά σε πρωινό ωράριο 08:15 - 14:05.

Σήμερα στο νέο κτίριο συστεγάζεται το 2ο ΕΠΑΛ Νέας Σμύρνης καθώς και το 3ο Ε.Κ στο οποίο υπάγονται όλα τα εργαστήρια του συγκροτήματος. Ας σημειωθεί ότι τα αρχεία όλων των παραπάνω σχολείων και σχολών που υπήρχαν πριν (πλην του 7ου Ε.Λ), φυλάσσονται στο 1ο ΕΠΑ.Λ. Νέας Σμύρνης.